Gość: Pływak
2011-08-18 14:50
Basen w Łodzi - wentylacja
Witam serdecznie,
Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego z basenem. Nie rozwiązałem jeszcze kwestii wentylacji pomieszczenia basenowego. Nie jest to wielka kubatura ( pomieszczenie ok. 200 m3) i basen będzie przez większość doby przykryty folią bąbelkową Chciałbym znaleźć niedrogie rozwiązanie, które pozwoli na osuszenie powietrza bez nadmiernej straty ciepła i usunie problemy typu grzyb, wilgotne szyby itd . Czy możecie polecić fachową firmę z doświadczeniem w tej dziedzinie ( najlepiej w okolicy Łodzi)? Z góry dziękuje za pomoc.
Gość: Gość
2011-08-18 15:50
Re: Basen w Łodzi - wentylacja
Trzeba poszukać firm które projektują i montują wentylację w basenach będzie najprościej bo bez wentylacji się nie obędzie
Gość: ...
2011-08-18 16:11
Re: Basen w Łodzi - wentylacja
Przy wentylacji basenu niestety nie ma niedrogiego rozwiązania... Musi być porządna wentylacja mechaniczna z odzyskiem i osuszaczem. Trzeba też dołożyć do kanałów wentylacyjnych, bo ocynk nie wytrzyma;) Jak zaoszczędzisz na materiale i centrali teraz na etapie wyboru systemu, zemści Ci się to w bardzo szybkim czasie... Basen to bardzo specyficzne pomieszczenie i nieważne, że będzie przykryte przez większość czasu;)
Szukaj firmy z okolic, albo najlepiej poszukaj na necie producentów central i systemów basenowych. Skontaktuj się z nimi i niech Ci podeślą autoryzowaną firmę z Twoich okolic. Będziesz miał wtedy pewność, że będzie to dobrze zrobione i z gwarancją nie będzie problemu. Nie zawsze firma, która robi rekuperacje domków da sobie radę z wentylacją basenu...
Dobrze Ci radzę, nie oszczędzaj na wentylacji.
Pozdrawiam;)
Gość: Yaro
2011-08-24 11:36
Re: Basen w Łodzi - wentylacja
Pusty śmiech mnie ogarnia. Facet buduje dom z basenem, wydaje na to nie mniej niż 0,5 miliona a teraz szuka "niedrogiego" rozwiązania. Nie ma takich przy basenach. Chcesz tak robić, twoja wola, za 2 lata masz remont basenu gwarantowany. Musisz mieć odzysk ciepła, musisz mieś osuszanie, musisz mieć dobre kanały. Nie będzie to z pewnością tanie, szykuj się na około 50tys PLN jeśli chcesz to mieć zrobione dobrze. Jak robisz dziadostwo to nie oczekuj jakości.
Gość: sweeper
2011-08-24 13:49
Re: Basen w Łodzi - wentylacja
Niech cię pusty śmiech nie ogarnia, bo jakby facet szastał kasą na lewo i prawo to by go nigdy na dom nie było stać. Nigdzie nie napisał, że chce to zrobić za pomcą gumy orbit i pazłotka po czekoladzie. A dla mnie oczywiste jest, że każdy wszędzie szuka oszczędności... Bardzo dobrze, że zadał pytania bo to oznacza, że ma świadomość tego, że kaziu z sąsiedztwa co ze szwagrem rakiety budowali może niekoniecznie być najlepszym doradcą.
A teraz do autora wątku:
Basen jest dość specyficznym miejscem - gdzie przy projektowaniu instalacji trzeba uwzględnić sporo ciekawych zjawisk i występujących czynników - włącznie z tym w jaki sposób będzie uzdatniana woda.
Ja pracuję w firmie która ( między innymi) produkuje centrale basenowe. Ale my jesteśmy tylko PRODUCENTEM nie bawimy się w montaż, ani projektowanie.
Branże wentylacyjną znam i mogę powiedzieć tylko tyle, że musi Pan poświęcić trochę czasu na wybór projektanta/ wykonawcy i niekoniecznie kierować sie ceną bo później będą kłopoty. Nie zgodzę się także z kolegami co do tego, żeby szukać firmy z okolicy - przy tej wartości inwestycji warto podpytać firm z róznych stron kraju.
Ja działam na północy kraju i jedynie stąd moge Panu jakieś firmy polecić ( jako pracownik producenta wiem kto co od nas kupuje i z kim są później problemy, bo nie potrafi nawet gotowej centrali dobrze podłączyć). Prosiłbym o podesłanie jakiegoś namiaru na siebie na mój prywatny mail ( nie chcę sie zbyt mocno ujawniać bo jeszcze okaże się że obraziłem kogoś ze swoich klientów ;) :
sweeper23@wp.pl postaram sie podpytać kolegów z innych regionów i polecimy Panu kilka firm wykonawczych czy biur projektowych, które się tym zagadnieniem zajmują.
Gość: RICHI
2011-08-25 15:13
Re: Basen w Łodzi - wentylacja
POlecam firmę z Łodzi która ma doświadczenie Klima-projekt.Panie robiły i małe baseny i duże np.w Konstantynowie.
Gość: Pływak
2011-11-07 16:10
Basen w Łodzi - wentylacja
Witam Serdecznie,

W sierpniu zadałem pytanie o rozwiązania dla basenu przydomowego w Łodzi. Dom jest już na etapie kończenia ścian i niedługo będzie przykrywany dachem. Jest to moment kiedy konkretnie myślę o pracach instalacyjnych. Ciągle można jeszcze wprowadzić zmiany ułatwiające późniejsze prace przy montażu wentylacji. Serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem i wszystkie odpowiedzi na forum. Przeczytałem je uważnie i oczywiście biorę pod uwagę.

Inwestycja jest specyficzna. W młodości trenowałem pływanie i zawsze marzyłem, żeby mieć możliwość uprawiania tego sportu w domu. Basen nie jest budowany na pokaz. Ma służyć jedynie mnie i mojej rodzinie. Spełniam to marzenie, ale przy założeniu rozsądnego podejścia do sprawy. Mam świadomość, że basen jest sporym wydatkiem zarówno na poziomie inwestycji jak i utrzymania, ale nie chciałbym wydawać pieniędzy na coś co w moim przypadku jest niekonieczne lub wręcz zbędne.
Zgodnie z poradą zacząłem rozglądać się za producentami central i systemów basenowych. Wiem, że nie uda się sprawy załatwić za parę groszy ale różnice na poziomie kilkunastu tysięcy mają już dla mnie bardzo duże znaczenie.

Większość firm, z którymi się kontaktowałem nie widzi problemu. Niestety, gdy zaczynam drążyć okazuje się, że nigdy tego nie robiły i wiedzę mają jedynie teoretyczną. Jednocześnie słysząc, że chcę wentylacje do basenu zacierają ręce i proponują wymyślne systemy wychodząc z założenia – „jak go stać na dom z basenem to kilkadziesiąt tysięcy uda się dodatkowo zarobić”. Niestety nie mam nadmiaru gotówki, dom buduję w kredycie i do każdego cudownego rozwiązania, które ma się rzekomo zwrócić w 10 lat muszę doliczyć jeszcze odsetki. Duże firmy z doświadczeniami proponują rozwiązania jak z publicznej pływalni.

Nie podjąłem też jeszcze ostatecznych decyzji co do systemów ogrzewania w domu. Być może udałoby się kompleksowo załatwić temat ogrzewania i wentylacji w jednej firmie?

W dzisiejszych czasach jest setka różnych rozwiązań i każda z firm dystrybuujących uważa, że jej są najlepsze. W tej chwili rozważam następujące opcje. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem na basenie. Nie przekonuje mnie osuszacz ścienny zawieszany na basenie (drogi i nie wymienia powietrza). Centrala - nie wiem – może przy połączeniu z wentylacją domu pozwoli uniknąć nadmiernych kosztów ogrzewania? Ogrzewanie piec gazowy i pewnie dodatkowo kolektory na dachu basenu. Grzejniki na ścianach i może podłogowe (powierzchnia podłogi to pasek jedynie kilkadziesiąt centymetrów wokół basenu). Z pompy ciepła zrezygnowałem (znajomym w okolicy się nie sprawdziły).
Nie wykluczam płaszcza wodnego przy kominku, ale raczej jako ciekawe uzupełnienie niż realne źródło ciepła.

Poprzednia dyskusja bardzo mi pomogła. Mam nadzieje na kolejne Państwa wypowiedzi, które podsuną ciekawe i praktyczne rozwiązania. Pomocne będą również porady, na co powinienem zwrócić uwagę w rozmowach z firmami i o jakie szczegóły się pytać?

Pozdrawiam Serdecznie,

Pływak
Gość: Radek
2011-11-08 11:42
Re: Basen w Łodzi - wentylacja
Ma Pan parę opcji.

1. Centrala naw-wyw z wymiennikiem + osuszacz ścienny. Ma pan wtedy załatwioną sprawę wentylacji i wilgotności. Cena urządzenia do 20tys pln.

2. Centrala naw-wyw z powietrzną pompą ciepła. Ma pan wtedy załatwioną sprawę wentylacji i osuszania + odzysk ciepła z wilgoci. Cena urządzenia około 30-35tys.

Ogrzewanie za każdym razem z centralnego. W przypadku 1 większe zapotrzebowanie, w 2 mniejsze. Kolektory z pewnością pomogą ale tylko na nagrzewanie wody basenowej. Dziwię się że rezygnuje pan z pompy ciepła na rzecz kotła gazowego na podstawie stwierdzenia że "u sąsiada się nie sprawdziły". Robiłem i projektowałem już parę razy taki system w tym duże baseny miejskie, pompy ciepła na basenie to super sprawa, duuuże oszczędności na grzaniu wody. Kocioł wtedy tylko na dogrzewanie. Koszty eksploatacyjne w porównaniu z gazem spore. No ale to pana decyzja, ja na siłę nie przekonuję.

Proponowałbym jednak zaufanie projektantowi + firma wykonawcza z doświadczeniem. Handlowiec jest handlowiec, sam pan widzie że próbują wciskać cuda na kiju.