Gość: Przemek
2006-01-02 00:00
Autorytet zaworu - co to jest ???
Witam!
Prosze o pomoc - jak wytłumaczyć laikowi w sposób obrazowy - "co to jest autorytet zaworu regulacyjnego" ?????
Gość: Tom
2006-01-02 00:00
Re:Autorytet zaworu - co to jest ???
to strata cisnienia na zaworze w stosunku do straty cisnienia w instalacji. zazwyczaj przyjmuje sie a (autorytet)=0,5. W laicki sposób ma się to tak, ze strata na zaworze powinna być odpowiednio duża (podobnia jak strata cisnienia w danym obiegu) wtedy taki zawór odpowiednio spełnia swe właściwości regulacyjne w pełnym zakresie otwarcia/przymknięcia.
Gość: Karol
2008-07-12 00:00
Re:Autorytet zaworu - co to jest ???
Dla laików najprościej przyjąć 0.5. Ale jak ktoś chce dobrze projektować to jest to fundament i trzeba wiedziec jakei są charakterystyki zaworów i kiedy autorytet ma znaczenie a kiedy nie. Sporo informacji uzyskałem na szkoleniu z regulacji hydraulicznej w Lublinie . Firma nazywa sie TA. Mogę Ci polecić poradnik który znalazłem na www. tam jest to napisane co to jest i jak do tego sie podchodzi.
http://www.imi-internationalcee.com/pl/downloads/all,g,11 /> zeszyt nr 1 bodajże załącznik A
Gość: Krzysiek
2014-12-11 13:34
Re: Autorytet zaworu - co to jest ???
Pod ponizszym linkiem mozna pobrac prace poswiecona bezposrednio temu parametrowi: http://suw.biblos.pk.edu.pl/resourceDetails&rId=47580. Jest tam szeroki opis teoretyczny, dobrze tlumaczacy zagadnienie i znaczenie tego okreslenia. Ponadto wyprowadzone sa tam zaleznosci obliczeniowe na ten parametr, a takze opisane sa dotychczas stosowane wzory i wytlumaczone jest, skad akurat taka ich (błedna) postac. Oprocz tego w koncu trafilem na ksiazke, w ktorej ktos potrafil wyjasnic, jak dziala zawor termostatyczny :).
Od osoby majacej bezposredni kontakt z autorem pracy wiem, że mozna swobodnie wykorzystywać zawarte w niej algorytmy :).
Gość: Damian
2017-06-13 15:07
Re: Autorytet zaworu - co to jest ???
Witam

Pod tym linkiem znajdą Państwo definicję tego parametru:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Autorytet_zaworu_regulacyjnego (aktualne na okres pisania przeze mnie tej definicji, tj. kwiecień 2017 roku - późniejsze edycje osób postronnych mogą sprawić, że treść ta nie będzie już prawdziwa) Ponadto, w powołanych w niej przypisach, znajdą Państwo obszerne i dokładne wytłumaczenie zagadnienia.

Pozdrawiam
Dr inż. Damian Muniak