Gość: Wykonawca
2009-06-01 00:00
Atesty, Certyfikaty
Szanowni koledzy i koleżanki,
Proszę o podpowiedź:
1. czy producent kanałów wentylacyjnych prostokątnych powinien wystawić deklarację zgodności oraz udostępnić atest higieniczny na wyprodukowane kanały, kształtki?
2. czy na materiały takie jak uszczelni kanałów prostokątnych, "silikony" - uszczelniacz płynny, też powinny być atesty higieniczne ?
3. czy deklaracje i atesty musza być w języku POLSKIM ??
bardzo proszę o podanie ew. normy czy tez przepisów na podstawie których można żądać od dostawcy takich dokumentów.
Z góry dziękuje
Gość: R3D
2009-06-02 00:00
Re:Atesty, Certyfikaty
Drogi Kolego,
1) Jeżeli producent robi kanały zgodnie z normą, powinien wystawić deklarację za zgodność z normą wg której wykonał kanały. Jeżeli chodzi o atest higieniczny oczywiście również powinien dostarczyć taki atest, natomiast tutaj jest problem tego typu, że nie każdy producent kanałów posiada taki atest. Małe warsztaty raczej nie występują do PZH o atestację swoich wyrobów. Taki atest po pierwsze troszke kosztuje, a po drugie trzeba na niego czekać nawet do 6 miesięcy.
2) Z uszczelniaczami jest nieco gorzej - nie każdy producent ma atesty - wiem z własnego doświadczenia. Swojego czasu szukaliśmy odpowiedniego uszczelniacza z atestem do uszczelniania kanałów doprowadzających powietrze do sal zabiegowych w centrum medycznym. Produkty spełniające wymagania inwestora przeważnie nie posiadały atestu PZH. W tym przypadku inwestor podpisał odpowiedni dokument, że to on wybrał konkretny produkt do wykonania uszczelnień, co zwolniło nas jako wykonawców z dostarczenia dokumentów.
3) Wg przepisów nie muszą. Producent może wysatwić dokumentację atestacyjną w języku odpowiednim dla swojego kraju. Natomiast inspektorzy starszej zwłaszcza daty - czasem wymagają dostarczenia dokumentacji w języku polskim. Pomimo, że prawo stoi po stronie dokumentacji obcojęzycznej czasem trzeba załatwić tłumaczenia, aby móc zdać prace.
Zamawiając kanały prostokątne zawsze warto się zapytać czy producent posiada odpowiednie dokumenty na swoje wyroby. My nie dawno uruchomiliśmy własną produkcję na potrzeby naszych montaży i jedynym dokumentem na dzień dzisiejszy jaki posiadamy jest deklaracja zgodności. Czekamy aż PZH wystawi nam atest, ale jak wspomniałem wcześniej wszystko trwa niestety.
Gość: jarek
2009-06-02 00:00
Re:Atesty, Certyfikaty
AD. 1.
cytując informację ze strony PZH: "Uwaga
Uzyskanie atestów higienicznych jest obligatoryjne w przypadku materiałów i wyrobów używanych do uzdatniania i dystrybucji wody oraz wprowadzania nowych technologii jej uzdatniania (Rozp.MZ z dnia 29 marca 2007 r., w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi Dz.U. nr 61, poz.417). We wszystkich innych przypadkach atesty wydawane są na wniosek złożony dobrowolnie przez producenta lub dystrybutora wyrobu.
Atest jest świadectwem, że przedstawiony do oceny wyrób, podczas stosowania zgodnego z zaleceniami producenta, nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko.
Posiadanie Atestu higienicznego NIZP-PZH jest atutem w ofertach składanych w przetargach, jak również elementem wykorzystywanym w marketingu".
...musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy ktoś będzie pił wodę z tych kanałów wentylacyjnych. (nie polecam)
tutaj również nawiązując do wypowiedzi R3D pokutuje brak wiedzy o przepisach lub syndrom ludzi starej daty lub też powszechnie znany tren w budownictwie "im więcej papierów przy składaniu tym lepiej".
Pozdrawiam
Gość: Wykonawca
2009-06-05 00:00
Re:Atesty, Certyfikaty
Badzo dziękuje kolegom za wyczerpujące informacje.