Gość: Gościu1...
2008-10-14 00:00
Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
Witam!
Jest taki temat: aparat grzewczo wentylacyjny (nagrzewnicę wodną) przystsować do chłodzenia:
w pomieszczeniu mamy 35stC, przez urządzenie puścimy wodę termalną o temp. 10stC, czyli logicznie temp powietrza wydmuchiwanego będzie niższa niż tego w pomieszczeniu.
Pytanie jak obliczyc w miarę dokładnie wydajność chłodniczą, temp. wydmuchu itd.
Potrafi to ktoś obliczyć, albo jakieś oprogramowanie, które zrobi to za mnie po wprowadzeniu danych...
Gość: Tollo
2008-10-14 00:00
Re:Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
tak z marszu: wydajność chłodnicza bedzie 2-3 razy mniejsza niz przy pracy grzewczej; w przybliżeniu zmieni sie w takim stosunku jak średnia różnica temperatur (choćby arytmetyczna) miedzy czynnikami woda-powietrze.Jeśli wymiennik jest przebadany w jakis warunkch, to poprzez podobieństwa oszacuje sie jego wydajność lepiej, niz przez skomplikowane picuobliczenia (bo nie masz dokładnych danych)
Gość: Darek
2008-10-14 00:00
Re:Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
Witam,
Każdy producent dysponuje oprogramowaniem, który policzy wydajnośc czy temperatury dla różnych parametrów wejściowych. Sam kiedyś wykorzystywałem nagrzewnice dospela do chłodzenia. Wystarczy podac Im parametry i moga to policzyc.
Pozdrawiam
Gość: jerry
2008-10-15 00:00
Re:Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
tylko trzeba rozwiązać problem skroplin. jak poziome to mały problem, jak pionowe to już gorzej ale się da
Gość: Gościu1...
2008-10-15 00:00
Re:Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
Producent nie ma takich danych, bo wcześniej nikt nie chciał zastosować tych urządzeń do podobnych celów.
Problem skroplin łatwy do rozwiązania: montujemy nagrzewnicę pod delikatnym kątem, w najniższym miejscu robimy otwór i rurką PCV można je odprowadzić, obudowa jest na tyle szczelna, że nie ma z tym problemu ;)
Drogi Tollo: czyli jeżeli nagrzewnica ma znamionowo 28 kW mocy grzewczej, to możemy przyjąć, że puszczając zimną wodę uzyskamy około 9 kW mocy chłodniczej, a temp wydmuchu będzie w okolicach 20st.C ?
Gość: Tollo
2008-10-17 00:00
Re:Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
Im więcej mamy danch, tym większa dokładność szacunku. Bo moc cieplna tegoż aparatu GW może byc podana dla wody grzewczej np.90/70°C i powietrza zewn. -20°C, albo dla zasilanaia 60/40°C i powietrza 0°C. Moce tu różnią się ponad 2 razy, a na nawiewie uzyskujemy 30 i 21°C.(dane wziąłem z konkretnego urzadzenia). W przypdku chodnej wody i wilgotnego powietrza szacunkowo 30% ciepła pochłania kondensacja, więc nie liczyłbym na 20°C po schłodzeniu. Moze 25°C ? Ciekawe.
Gość: gnom
2008-10-20 00:00
Re:Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
Rzeczywiście, skropliny będą spływać w dół po lamelkach z wyjątkiem tych kropel wody, które wylecą poziomo razem z powietrzem. Możesz tak dobrać temperaturę czynnika chłodniczego, żeby nie było wykraplania ale to wymaga drobnych przeliczeń. Biorąc pod uwagę, że temperatura czynnika będzie wyższa a wymienniki w typowych AGW są co najwyżej 2 rzędowe zdolności chłodzenia będą niewielkie. Mając pewne dane dotyczące tej hali (bo chyba nie biura) można by zaprojektować AGW dostosowane do chłodzenia ale pytanie czy ktoś się tego podejmie.
A wymienniki liczy się, najczęściej programami producenta wymienników.
Gość: Klerek
2013-07-22 08:51
Re: Aparaty grzewczo wentylacyjne jako urządzenia chłodzące?
Witam!! Czy ktoś słyszał o firmie PROGRES?? Interesuje mnie klimatyzacja zakładana przez tą firmę. Jeżeli ktoś o nich słyszał prosił bym o odpisanie tu na forum! Z góry dziękuję!! Pozdrawiam!
Link do ich strony:
http://www.panoramainternetowa.pl/BTP-Progres-Bydgoszcz-pompy-automatyka-cieplownictwo,f1926.html?akcja2=napisz