Gość: Raf
2008-09-21 00:00
Agregat na dachu
Witam,
Czy przy zastosowaniu agregatu chłodniczego z modułem hydraulicznym (moc 80kW) znajdującego sie na dachu koniecznie trzeba zastosować glikol ?? Agregat bedzie obsługiwał klimakonwektory w budynku oraz chłodnice centrali która również jest w budynku.
Gość: qaz
2008-09-21 00:00
Re:Agregat na dachu
Można sie stosować glikolu, można wodą tylko że :
Na zimę trzeba by tę wodą spuszczać wiosną napełniać
W przypadku uszkodzenia czujnika temperatury w agregacie mogłoby dojść do zamarznięcia wody w wymienniku i jego uszkodzenia - kolejne koszty
niektóre agrewgatu mogą uzyskiwać wodę lodową na poziomie -3stopnie wiec w przypadku takeij nastawy zwykłą woda zamarznie ....
Ogólnie raczej umika sie stosowania wody do agregatów
Gość: Raf
2008-09-21 00:00
Re:Agregat na dachu
A nie ma żadnych zabezpieczeń przy agregatach na okres zimowy aby nie spuszczać wody z instalacji ??. Chce bezpośrednio na wodzie bo wykonanie na glikolu bedzie wiozało się z wykoaniem wymiennika glikol-woda oraz kolejnej pompy jak również moc agregatu na glikolu będzie mniejsza i trzeba bedzie agregat nr większy co również genereuje koszty inwestycji. A jak pisałem wczesniej wszystkie odbiorniki chłodu sa zlokalizowane w budynku.
Gość: KGB
2008-09-21 00:00
Re:Agregat na dachu
Są - grzałki do wody, tylko nie zapomnij o UPS, bo jak ci wytną prąd, to woda i tak zamarznie. Najlepiej całą instalację na glikolu zrobić, bez zbędnych pośrednich wymienników
Gość: KGB
2008-09-21 00:00
Re:Agregat na dachu
Zazwyczaj i chłodnica i klimakonwektory przystosowane są również do glikolu, sprawdź tylko zawory.
Gość: awent
2008-09-21 00:00
Re:Agregat na dachu
proponuje zastosować kable grzejne kładzione pod izolację dla przewodów prowadzonych na zewnątrz budynku w nieogrzewanych pomieszczeniach.
firmy dają wytyczne jakiej mocy kable na daną średnicę i jaka długość kabla oraz jak owijać.
kable muszą być zasilane z gwarantowanego źródła tj agregat prondotwórczy wymagany dla zabezpieczenia. no a jak wszystko zawodzi to wtedy administrator budynku robi spuszczanko wody lodowej.
wigilja godzina 18 brak prądu i jest kłopot.
wybór jak zwykle należy do projektanta.
Gość: Raf
2008-09-22 00:00
Re:Agregat na dachu
Glikol na budynku to chyba nie najlepsze rozwiązanie dla armatury, rur i fan-coili.
A co myslicie czy z modułu przy agregacie aby pompa obsługiwała fancoile i chłodnice centrali ?? czy robić sprzęgło i obieg na oddzielnej pompie dla chłodnicy i oddzielnie na fancoile pompa ??? (moc agregatu 80kW)
Gość: Lechu
2008-09-22 00:00
Re:Agregat na dachu
Z tego co zrozumiałem to agregat obsługuje centrale plus jeszcze fancoile. Radziłbym cała instalacje zalać glikolem problem tylko z pompami czy mogą pracować na glikolu czy tylko na wodzie.
Gość: KGB
2008-09-23 00:00
Re:Agregat na dachu
Bez problemu można znaleźć pompy do glikolu - zimnego i gorącego.
Nie ma żadnego problemu z glikolem, należy tylko zawsze wypłukać instalację przed użytkowaniem. Układy na glikolu pracują nawet dłużej niż na wodzie. Nie zamarza i korozja mniejsza niż przy wodzie, chyba że wodę odpowietrzysz.
Gość: Raf
2008-09-23 00:00
Re:Agregat na dachu
A co powiecie o podziale na obiegi ?? Jeden stało przepływowy na centrale i zmienny przepływ na fancoile. Co myslicie o tym rozwiązaniu ???