Gość: Jacek
2004-05-17 00:00
Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Czy absorpcyjne agregaty wody lodowej mają szansę zaistnieć na polskim rynku w szerszej skali?
Proszę o podjęcie tematu.
Gość: zainteresowany
2004-05-21 00:00
Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
a czy mają sznse zaistnieć absorpcyjne chillery czy pompy ciepła.
Nie wiem o jakich mocach mówisz ale są to drogiee zabawki.
Pytasz o LiBr-H2O czy NH3-H2O.
Co do NH3-H2O to jest troszku lepiej ale LiBr raczej wątpie. W polsce mamy 4 z tego co wiem bromowolitowe urzadzenia i były to inwestycje strasznie drogie nie na kieszeń zwykłych zjadaczy chleba.
A czym chcesz je zasilać?(te o które pytasz).
Chętnie wdam sie w jakąś dyskusje chociaż wiem nie za wiele na ten temat
Gość: Jacek
2004-05-21 00:00
Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Absorpcyjny chiller może mieć cykl grzania. Więc mówię zarówno o agregatach wody lodowej, jak i pompach ciepła. Mówimy o każdych mocach od kilkunastu kilowatów do kilkunastu megawatow mocy chłodniczej. Wiem, że są drogie. Ale, gdy inwestor pa pieniądze, to agregat jest po prostu częścią inwestycji. Poza tym roztwór bromek litu - woda jest traktowany jako czynnik proekologiczny (czynnikiem chłodniczym jest woda) i można starać się o dofinansowania z funduszów polskich i europejskich (Polska już jest w Unii). Ja mówię raczej o roztworze bromek litu - woda niż o woda - amoniak. Ale o tym ostatnim też coś mogę powiedzieć.
Jeżeli możesz, to daj znać, gdzie są instalacje na bromek litu:)
Agregaty takie można zasilać bezpośrednio porzez spalanie gazu ziemnego, gazu miejskiego, metanu, oleju, biopaliw, propanu (także można "zasilić" energią słoneczną).
Agregaty takie można również i przed !!!wszystkim!!! zasilać pośrednio, wykorzystując parę wodną, gazy spalinowe, wodę, gaz ziemny, gaz miejski, olej.
Wielkim plusem zasilania pośredniego jest wykorzystanie !!!ciepła odpadowego!!! w postaci gazów spalinowych (wyrzucanie w komin - strata wylotowa), pary wodnej i wody technologicznej.
Ja również chcę o tym mówić.
Proszę o odpis.
Pozdrawiam.
Jacek.
Gość: YaroS
2004-05-21 00:00
Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Moja firma kiedyś przymierzała się do zapropmowania klientowi absorpcyjnego agregatu chłodniczego do klimatyzacji hali produkcyjnej były idealne warunki:
1. Mieli dużą własną nowoczesną kotłownię na odpady - produkowali ciepło (wodę) o temp. 170/160 C i nie mieli za bardzo co z nim robić.
2. Nie mieli zbyt dużego zapasu mocy elektrycznej (większa moc wiązała się z rozbudową trafostacji).
Po prostu idealne warunki obliczona moc chłodnicza była rzędu 600kW chłodu ale niestety inwestor liczył że wyda mniejsze pieniądze i w związku z tym skończyło się chyba (już tej inwestycji nie pilotowaliśmy) na zwykłym agregacie chłodniczym, (inwestor chciał mieć "klimatyzację sztuk 1." więc taka koncepcja ze względów cenowych odpadła).
PZDR
Gość: Basjas
2004-05-22 00:00
Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
W poznańskim ZEC jest instalacja oparta o układ obsorbcyjny oparta na bromku-lita jest to urządzenie zasilane chyba parą. Absorber jest produkcji Yorka. Pozdrawiam
Gość: Jacek
2004-05-24 00:00
Re: Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
To ciekawe, co napisałeś. Zawsze chodzi o pieniądze. Wspomniałem jednak, że dzięki zastosowamiu roztworu bromek litu - woda można uzyskać pieniążki z funduszy polskich i europejskich. Jak znasz jakieś przypadki, to dawaj znać na łamach forum. Czekam na każdy odpis. Pozdrawiam.
Jacek.
Gość: Jacek
2004-05-24 00:00
Re: Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Wiesz YaroS, tylko jak dotrzeć do takiego klienta i inwestora. To jest problem. Po pierwsze trzeba znaleźć Takiego klienta. Po drugie jego i inwestora trzeba przekonać do absorpcji. Agregaty absorpcyjne są drogie. Ale patrząc w przyszłość, zwracają się. Trzeba także wziąć pod uwagę dofinansowania z Unii Europejskiej. Wówczas jest taniej:) Czekam na odpis. Pozdrawiam. Jacek.
Gość: t
2004-05-25 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
czesc
tak agregaty LiBr-H2O sa drogie ale mozna się pokusiac o ich zakup.
Jest ruch w interesie ale za granicą. Wiem że jest zainteresowanie małymi urządzeniami do 5 - 10 KW w połączeniu z solarem. Takie małe tobił Yazaki (od 1 kw). Są tez pomyslne próby z samoróbkami. Florides wybudował z kumplami 1 kW chiller taki testowi i na jego podstawie 10 Kw (dla małego domku :-)).
W Polsce mamy chillerki w Pyrzucach, Mszczonowie, Zakopane no i teraz Poznań.
Sam z miła chęcią zaangazowałbym sie w budowe chillerka absorpcyjnego. KOszt...około 1500 funtów. Z tego wiekszość kosztów to automatyka i LiBr.
Co do finansowania takich poważnych zakupów. Z tego co wiem za bardzo teraz jesteśmy nastawieni (jako Państwo ) na tradycyjne zasoby energii, które jak wiemy kurczą sie. Wegiel itd. są tanie więc narazie mało kto myśli o oszczędzaniu i wykorzystywaniu ciepła odpadowego. Zapewne w ciagu 30 - 40 lat to się zmieni w związku z kurczącymi się zasobami paliw kopalnych. Myślę że do urządzeń absorpcyjnych powrócimy (zasilanie geotermalną wodą lub energią słoneczną np.) za jakiś czas. Narazie musiały by pomoć państwo oraz przemysł gazowniczy (warnik zasilany bezpośrednio gazem) jak to jest na zachodzie. Ok kończę bo coś trzeba w pracy zrobić . papaap
jakby co podejmę chętnie dyskusję co do wykonania chillera powiedzmy 1 kW zasilanego choćby grzałka elektryczną. Takiego małego do badań.
Gość: Basjas
2004-05-25 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Nie tylko na zachodzie chillery absorpcyjne zasilane są gazem, w najblizyszym czasie taka instalacja bedzie zbudowana w Poznaniu. Podobno pierwsza w Polsce.
Gość: Jacek
2004-05-26 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Cześć. Dzięki za odpis. Masz rację, z gazem jest trochę gorzej. Ale mamy jeszcze parę wodną (wystarczy kilka barów) oraz gazy spalinowe - to jest coś. Zamiast wyrzucać w komin (strata wylotowa), można zasilić generator. Niejednokrotnie jest to generator wysokotemeraturowy (drugi stopień). Przy zastosowaniu dwustopniowego urządzenia można osiągnąć współczynnik wydajności chłodniczej nawet 1,3! W przypadku spalin nie jest tak, jak w przypadku np. pary lub gorącej wody (którą także można zasilić generator - często w jednostopniowym urządzeniu). Mianowicie spaliny są wurzucane w atmosferę i koszt "zasilania" obejmuje tylko koszt instalacji, przez którą będą prowadzone spaliny oraz na pewno jakiejś automatyki (w przeciwieństwie do kosztów wytworzenia prądu elektrycznego w sprężąrkowych urządzeniach, koszt "wytworzenia" pary, koszt "wytwotrzenia" gorącej wody itp.). Ze spalinami jest trochę podobnie jak z energią geotermalną i słoneczną... Z pewnością masz rację- do absorpcji konieczna jest pomoc Państwa i Unii Europejskiej. Co do tej ostastniej - płacisz calą sumę urządzenie, potem jednak połowę zwracają (podobnie jest z SAPARDEM). Może warto? Kończę wywód i zapraszam do dalszej dyskusji na łamach forum. Pozdrawiam. Jacek.
Gość: Jacek
2004-05-26 00:00
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Cześć. Dzięki za odpis. Jak Poznań, to z pewnie ZZEC Poznań. Mam nadzieję, że w Polsce ruszy temat absorpcji na dobre:) Gra jest warta świeczki. Dzięki zastosowaniu agregatów absorpcyjnych, można zminimalizować zużycie prądu (a za tym idą pieniążki). Prąd potrzebny jest wyłącznie do zasilenia pompy roztworu i pompy wody obiegowej. A to stanowi około 1% dostarczane j mocy chłodniczej. W bilansie zapotrzebowania na moc elektryczną po prostu się nie uwzględnia. Na razie kończę. Mam nadzieję, że jeszcze porozmawiamy na ten temat. Pozdrawiam. Jacek.
Gość: krzysztof k
2004-05-26 00:00
Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Cześć absorber na bromek stoi 2 km od mojego domu York uruchamiał w 1999 r na KWK Pniówek . (Żory) pierwsza kopalnia w europie cała zklimatyzowana moc 2 MW agregaty zasilane Metanem koszt wtedy ponoć 20 milionów złoty pozdrawiam
Gość: Jacek
2004-05-26 00:00
Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
Cześć. Widzę, że jesteś nieźle poinformowany. O Pniówku słyszałem. Czytałem w jakimś czasopiśmie. Duża inwestycja. Aż 20 miloionów złotych? Nieźle. To znaczy, że York jest monopolistą? Dzięki za informację. Daj znać, jeżeli coś więcej wiesz na ten temat. Oraz na inne też. Oczywiście dotyczące absorpcji:) Pozdrawiam. Jacek.
Gość: grzesiek
2004-05-26 00:00
Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
hej. no niźle . o Pniowku to nie wiem.
jest jeszcze taka kwesta jak wyszkoleni inżynierowie czy technicy.
NIe wiem (z tego co wiem to nie) czy są w POlsce jakieś szkolenia w tym zakresie (obsługa i konserwacja).
Do instalacji o których wiem (mszczonów, Zakopane) przyjeżdzają ludzie (w ramach dwuletniej gwarancji) na przeglądy ze Skandynawi (Mszczonów) i Indie (zakopane - jak się nie myle).
Na zachodzie jest wiele kursów praktycznych (choćby York czy Trane). Oczywiści każą się pytać o takie szkolenie w placowkach w polsce ale u nas nikt nic na ten temat nie wie.
samemu ciężko się tego nauczyć (bez kontaktu z urzadzeniem hahaha) co do kwestii ceny takih urządzeń no to….Wydaje mi się że płacić 7500$ za 35kW chiller no to troszku za dużo jak na nasze realia. Takiej wielkośc byłby ok. dla domku jednorodzinnego. Są to najmniejsze jakie w tej chwile sprzedaje Yazaki. Kiedyś robili mniejsze na ale cos poszło nie tak i już ich nie robią. Musimy wziąść pod uwage że jest to koszt tylko ochillera a do tego dochodzi jeszcze wieza chłodnicza(większa niż dla urządzeń sprężarkowych) itd. troszku narzekam ale ogólnie jestem za absorpcyjnymi. szansą moze być zaprojektowanie (prace trwają ) urządzęń chłodzonych powietrzem oraz zastosowanie tworzyw sztucznych (wysoki koszt miedzi i stali nierdzewnej). czy znacie może wogóle jakąś instytucję w Polsce która ma takie urządzonko do badań? i jedno pytanko do Pana Jacka. Jeśli można czym sie Pan zajmuje i skąd takie zainteresoanie. apapppap
Gość: g
2004-05-26 00:00
Re: Absorpcjyjne agregaty wody lodowej?
a mo ze wiesz jak zrobic (chodzi mi o obliczenia - Nuselt) absorber pionowy ociekowy rura w rurze? Przeciw prąd w stosunku do wody chłodzącej.
ppapapa