Gość: Piotr Kowalczyk
2010-10-19 08:34
2 lokale, 1 spalinówka - czy tak można?
Witam,

Problem jest następujący: budynek oddany w 2008, z wentylacją mechaniczną (heliosy). Ja mam lokal na parterze. Jakiś lokal powyżej musi być wpięty do mojej spalinówki (przewód wentylacyjny odbierający spaliny znad kuchenki - choć jak akurat u siebie zrezygnowałem z gazu i mam plytę), bo przez ten przewód i okap - nawet jeśli odpalę heliosa i okap na najwyższy bieg! - leci do mnie smród papierosów.

Zanim zacznę się szarogęsić i słać pisma, chciałbym ustalić dwie rzeczy:

- czy to, że do jednego przewodu - który nie wiem czy słusznie nazywam spalinowym, w każdym razie są do niego podpięte kuchnie/okapy - podpięte są co najmniej 2 lokale jest zgodne z regułami sztuki i legalne?

- czy to normalne, że dociera do mnie smród petów z lokalu powyżej, mimo odpalonej na max wentylacji mechanicznej? Czy może świadczy o nieprawidłowym działaniu instalacji?

pzdr,
pk
Gość: Betinka
2010-10-19 09:26
Re: 2 lokale, 1 spalinówka - czy tak można?
cześć,
TAK. To normalne że pion okapowy ("spalinówka") jest wspólny - tak samo jak pion łazienkowy ("heliosy") też jest wspólny.
Odpalasz okap na najwyższy bieg czyli nie masz wentylatora centralnego a wentylatory okapowe indywidualne - kiedyś się zastanawiałam czy nie będzie z tym problemów, bo wspólny kanał tłoczny działa gorzej niż wspólny kanał ssawny (taki byś miał gdybyś miał centralny wentylator z okapu).

Oczewiście jeśli czujesz papierosy od sąsiadów to jest coś nie tak. Może ktoś nie wstawił klapy zwrotnej za Twoim wentylatorem okapowym.
Gość: Piotr Kowalczyk
2010-10-19 16:19
Re: 2 lokale, 1 spalinówka - czy tak można?
W przewodzie kuchennym też jest helios, zamontowany poniżej wpięcia do przewodu rury idącej znad okapu. W tym ,,trójniku" jest niby taka obrotowa blaszka, która powinna blokować ten smród, ale najwyraźniej się to jakoś nie za bardzo sprawdza.

I na smród nie pomaga nawet jednoczesne włączenie heliosa na najwyższy bieg i okapu na najwyższy bieg. A kuchnię mam półotwartą, więc zaraz pół chałupy petem jedzie.
Gość: Betinka
2010-10-19 17:24
Re: 2 lokale, 1 spalinówka - czy tak można?
no właśnie ta obrotowa blaszka powinna blokować smród ale to urządzenie ma też swój czas odpowiedzi - czyli zawsze zanim się zamknie trochę smrodu musi puścić.

powiedz czy masz taki układ jak narysowałam schematycznie na tym obrazku?
http://i55.tinypic.com/m7z190.jpg /> gdzie:
czerony kolor to wentylatorki
żółty kolor to klapa zwrotna