Gość: Studencik.
2011-12-03 19:14
2 czerpnie powietrza wewnętrzna i zewnętrzna w wentylacji z rekuperacją
Witam. Realizuje projekt wentylacji z odzyskiem ciepła w piekarni na zasadzie wywiew powietrza zużytego z części produkcyjnej zakładu i nawiew świeżego powietrza ogrzanego do pomieszczeń biurowych. Chciałbym zamontować dwie czerpnie powietrza: zewnętrzna i wewnętrzna w bliskim sąsiedztwie. Czerpnia powietrza wewnętrznego umieszczona byłaby w wiatrołapie, czyli w pomieszczeniu często wentylowanym i teoretycznie o czystym powietrzu. I teraz moje pytanie, jakiego zaworu użyć (wiem, ze trójdrożny mieszający, ale bardziej prosiłbym o przykładowy link z takim zaworem ) jeśli regulacja pracy tego zaworu miałaby się opierać na podstawie parametrów powietrza zewnętrznego albo wewnętrznego.
I pytanie nr 2, czy stosuje się takie rozwiązania np żeby zapobiegać oszronieniu rekuperatora w przypadku niskich temperatur powietrza zewnętrznego tak regulując zawór by czerpnie pracowały w stosunku powiedzmy wewnętrzna 70% powietrza i zewnętrzna 30%.
Gość: Łukasz Barnaś
2011-12-03 21:14
Re: 2 czerpnie powietrza wewnętrzna i zewnętrzna w wentylacji z rekuperacją
Rozumiem, ze będą dwa systemy wentylacyjne: jeden dla części produkcyjnej druga dla pomieszczeń biurowych.
Czerpnia w wiatrołapie? Hmmm... Nie sądzę aby był to dobry pomysł bo skąd w wiatrołapie znajdzie się odpowiednia ilość powietrza potrzebna do nawiewu?
A dlaczego nie możesz zrobić np. komory kurzowej?
A ten zawór konkretnie do czego odwołujesz? Do nagrzewnicy?

Osobiście do recyrkulacji nie jestem bardzo przywiązany. Nie jest to korzystne. Osobiście ustosunkowuje się do niemieckiej normy, która wykluczyła recyrkulacje z systemów odzyskiwania ciepła.
Albo bypass albo dodatkowa nagrzewnica. Jedno i drugie nie jest dobre więc może wygospodaruj miejsce na GWC?
Jeśli już mowa o wykorzystywaniu powietrza wewnętrznego to nic nie dobierasz. Producent wyposaża centrale w odpowiednią automatykę dorzucając sekcję do recyrkulacji powietrza.
Gość: Studencik.
2011-12-03 21:25
Re: 2 czerpnie powietrza wewnętrzna i zewnętrzna w wentylacji z rekuperacją
może nie dopisałem, główny cel projektu -> wykorzystanie odpadowego ciepła poprodukcyjnego, w tym przypadku wykorzystanie ciepła traconego wraz z nagrzanym powietrzem usuwanym z części produkcyjnej zakładu.
zawór mieszający strumienie powietrza z tych dwóch czerpni.
Gość: ugi
2011-12-04 14:38
Re: 2 czerpnie powietrza wewnętrzna i zewnętrzna w wentylacji z rekuperacją
zxcdfg
Gość: profil
2011-12-06 09:02
Re: 2 czerpnie powietrza wewnętrzna i zewnętrzna w wentylacji z rekuperacją
Hm... jako student to pytanie zasadne do uczenia się. Kolego studencie, do mieszania strumieni powietrza nie używa się zaworu 3-drogowego- to w wentylacji nazywa się komora mieszania. Jak odzyskasz ciepło na wymienniku - to zużyte powietrze za wymiennikiem ma temperaturę poniżej 0 stopni przy t zew -16 - czyli już nie ma czego pomieszać.
ponadto mieszanie powietrza dla hali produkcyjnej i dla biur - to chyba nie uda się ze względów na prawo obowiązujace w polsce.
Gość: Tomasz Brzęczkowski
2011-12-08 12:25
Re: 2 czerpnie powietrza wewnętrzna i zewnętrzna w wentylacji z rekuperacją
Ogrzewanie wentylacją? Przecież jeżeli choć trochę powietrze na anemostatach nawiewnych w biurze będzie cieplejsze od tego " niżej" to stracimy wentylację!