Nasi eksperci

O to już pytaliście

Odpowiada 1 ekspert.
Witek
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Jakie możliwości daje zdalne sterowanie klimatyzatorem?

Magdalena Kruszniewska

W dzisiejszych czasach telefon to nie tylko komunikator i narzędzie pracy, to również urządzenie, które daje możliwość kontroli i sterowania większością otaczających nas sprzętów elektronicznych, tak aby nasze życie mogło być wygodne i komfortowe. Dzięki elastyczności oraz możliwościom technologii marki AlpicAir, z poziomu aplikacji Wifi Smart zainstalowanej na telefonie lub tablecie z Android lub iOS mamy możliwość sterowania również klimatyzatorem. W dowolnym miejscu na świecie, 24 h/dobę nasz klimatyzator jest w zasięgu naszej kontroli. Możemy sterować oraz podglądać parametry pracy urządzenia, ustawiać tryby oraz włączać funkcje:
- Tryb pracy – pozwala na wybór jednego z 4 trybów spośród: chłodzenia, grzania, osuszania i wentylacji
- Temperatura – ustawienie żądanej temperatury
- Prędkość nawiewu – ustawienie prędkości wentylatora
- Czas pracy – daje możliwość zaprogramować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym dniu.
- Nawiew powietrza – pozwala dostosować pracę nawiewu poziomego lub pionowego
- Oszczędzanie energii - optymalizuje pracę urządzenia, aby zminimalizować pobór energii.

Odpowiada 1 ekspert.
Andreos
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Bardzo będę wdzięczny za informację - w jakiej odległości minmalnej od czerpni świeżego powietrza do wentylacji dużych pomieszczeń rekreacyjnych , może się znajdować komin zionący spalinami z kotłowni opalanej olejem opałowym .
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam -A.Trojan

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam serdecznie,

warunki lokalizacji czerpni oraz wyrzutni są określone w:

- OBWIESZCZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,

- Polska norma PN-EN 13779:2008 Wentylacja budynków niemieszkalnych – Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji.

Według Rozporządzenia minimalna odległość czerpni od wylotów kominowych to 6m, natomiast według normy jest to 8m. Jeżeli kotłownia jest dość duża (kilkadziesiąt kW) sugerowałbym zastosować większą odległość, natomiast jeżeli jest to mała kotłownia (kilka-kilkanaście kW) można zastosować mniejszą odległość.

Odpowiada 3 ekspertów.
Marek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Chcę zrobić skuteczną wentylację w pomieszczeniu o wym. 7,5 X 6,00 X 2,60 z nawietrzakiem model NOGS oraz wentylatorem typu DOSPEL z maksymalnym wydatkiem powietrza 1040 m3/h. czy wystarczy jeden nawietrzak i ile zastosować kratek wyciągowych ? jak rozmieścić te elementy ?

Tomasz Czamara

Witam,
Proszę doprecyzować jakiego typu jest to pomieszczenie? Jeżeli to możliwe, proszę zamieścić schemat pomieszczenia z rozmieszczeniem drzwi i okien.

Marek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Pomieszczenie prostokątne 5,5 x 7,5, drzwi wejściowe na środku ściany zachodniej o krótszym boku, na tej ścianie wokół drzwi dwa okna wys. 140 x 60 uchylno-rozwierne, dłuższa ściana pół nocna trzy okna wys. 50 x 200 typu fix, jedno okno na ścianie wschodniej wys. 58 x 210 uchylno - rozwierne. Ściana południowa bez okien przylega do budynku.Nawietrzak chciałem zamontować na ścianie zachodniej przy oknie, dwie kratki w suficie przy ścianie wschodniej

Tomasz Czamara

Mając na myśli typ pomieszczenia, potrzebuję informacji czy jest to pomieszczenie przeznaczone na stały pobyt osób czy jest to np. kotłownia lub suszarnia?

Marek
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

W tym pomieszczeniu będą przebywały pieski małych ras do 8 kg. Maksymalnie 10 psów

Tomasz Czamara

W przypadku rozmieszczenia elementów nawiewnych i wyciągowych w załączonym zdjęciu propozycja. Aby uniknąć tzw. martwych stref proponuję dwa nawietrzaki i dwa elementy wyciągowe. Do symulacji rozpływu powietrza proponuję skorzystać z darmowej platformy online www.linqst.com . Co do ilości powietrza- w przeliczeniu na jednego psa 100m3/h to dość sporo. Zalecam pomyśleć o kontroli parametrów temperatury i wilgotności- najlepiej, żeby w oparciu o pomiar rzeczywisty wydajność wentylacji była zmienna (falownik z wejściami dla czujników zewnętrznych).

Foto

Odpowiada 1 ekspert.
Dejw75
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Gdzie w pomieszczeniu zamontować klimatyzator ścienny?

Magdalena Kruszniewska


Właściwe umiejscowienie klimatyzatora ściennego w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na poprawną i bezawaryjną pracę urządzenia. Zapobiega przeziębieniom i bólom mięśniowym, które są efektem nawiewu chłodzonego strumienia powietrza bezpośrednio na strefę przebywania ludzi. Przy połączeniu niesłyszalnej pracy klimatyzatora oraz designu przyjemnego oku mamy gwarancję komfortu użytkowników pomieszczeń.
Dokonując wyboru lokalizacji jednostki wewnętrznej należy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było oddalone od źródeł nadmiernych zysków ciepła oraz bezpośredniego promieniowania słonecznego. Unikać należy również źródeł pary wodnej i wilgoci. Pozwoli to w pełni wykorzystać wydajność klimatyzatora na równomierne chłodzenie całego pomieszczenia, nie tracąc mocy na jego osuszanie. Przed jednostką wewnętrzną nie powinno być żadnych przeszkód w postaci przegród, mebli czy zasłon, tak aby nawiewane powietrze bez zakłóceń roznosiło się po pomieszczeniu. Zimne powietrze wówczas swobodnie miesza się z ciepłym w pobliżu sufitu i wolno opada ku podłodze. Równocześnie zadbać trzeba o to, by strumień chłodnego powietrza nie był kierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju. Uczucie chłodnego przeciągu powoduje dyskomfort. Zaledwie kilkunastostopniowe powietrze to również ryzyko przeziębienia.
Istotną kwestią jest również minimalizacja uciążliwości poziomu dźwięku emitowanego przez klimatyzator. Dlatego nie należy umieszczać urządzenia zbyt blisko miejsc odpoczynku, np. łóżka w sypialni lub w szczególny sposób zwrócić uwagę na parametr jakim jest poziom ciśnienia akustycznego jednostki wewnętrznej. Wśród urządzeń dostępnych na rynku można wyszukać producentów, którzy w sposób szczególny kładą nacisk na poziom emitowanego hałasu. Marka AlpicAir ma w swojej ofercie model Hyper Nordic, który posiada aż 7 poziomów pracy wentylatora. Ustawienie Super Low to tylko 21 db(A) w klimatyzatorze o mocy 3,5 kW.
Dobrze wybrana lokalizacja klimatyzatora niesie za sobą zadowolenie z pracy urządzenia oraz jego niezawodności działania przez lata. Cicha, niemalże niesłyszalna praca oraz równomiernie rozprowadzona temperatura w pomieszczeniu, sprawi że w naszej strefie wypoczynku czy też pracy będziemy odczuwali najwyższy komfort użytkowania.

Odpowiada 1 ekspert.
Grzechu
Pytanie w kategorii Centrala rekuperacyjna

Czy zaawansowana automatyka jest rzeczywiście istotna przy rekuperacji?

Paweł Bocian

W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że centrala wentylacyjna to układ co najmniej dwóch wentylatorów, dwóch filtrów oraz wymiennika odzysku ciepła. Układ z pozoru bardzo prosty, staje się nieco bardziej skomplikowany w momencie, gdy zaczynamy zastanawiać się, jak podzespoły centrali rekuperacyjnej powinny ze sobą współpracować.
Okazuje się bowiem, że w zależności od zastosowanego układu automatycznego sterowania koszty związane z energią elektryczną mogą wahać się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych miesięcznie.
Doskonałym przykładem optymalnego sterowania funkcjami rekuperatora wydają się być centrale wentylacyjne Komfovent. Każde z proponowanych przez producenta urządzeń wyposażone jest w zintegrowaną i w pełni okablowaną fabrycznie automatykę sterownia. Dzięki temu jest ona dostosowana do konkretnego modelu centrali, a praca rekuperatora i procesy w nim zachodzące są zoptymalizowane.
Z perspektywy użytkownika warto wymienić kilka funkcji, które wydają się być najbardziej istotne. Podstawowa kwestia dotyczy wydajności wentylatorów. Po pierwsze centrale Komfovent wyposażone są w wentylatory EC, które charakteryzują się niskim zużyciem energii przy wysokiej sprawności układu. Dodatkowo mogą być sterowane w sposób płynny, dzięki czemu wydajność urządzenia można dowolnie modyfikować (niezależnie wentylator nawiewny i wywiewny).
Dodatkowo automatyka Komfovent daje możliwość sterowania pracą centrali zgodnie z dowolnie ustawionym tygodniowym harmonogramem pracy. Dzięki temu po wyborze harmonogramu urządzenie samo dostosuje poziom wentylacji w zależności od tego, jak spędzamy aktualnie czas.
Podobną zaletę daje współpraca z czujnikami jakości powietrza, przy której klasa energetyczna zwiększa się (np. z A do A+, z A+ do A++, itp.). Dodatkowo, w dobie zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego wydaje się to wyjątkowo istotne – rekuperacja zawsze będzie dążyła do jak najwyższej jakości powietrza w pomieszczeniach.
Centrale Komfovent w standardzie wyposażone są też w zintegrowany moduł sieciowy, który pozwala na zdalną komunikację z rekuperatorem za pomocą aplikacji na Android lub iOS, a także przez wi-fi za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej.
Powyższe zalety sprawiają, że koszty związane z pracą rekuperatora wyposażonego w zaawansowaną automatykę sterowania mogą być nawet o 70% niższe w porównaniu do układów, w których układ sterowania jest bardzo prosty. To z kolei w perspektywie czasu daje znaczące oszczędności.

Odpowiada 1 ekspert.
katsmo
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Prosze o doradzenie jaki wentylator mechaniczny byłbt odpowiedmi dla sali rehabilitacyjnej o pow.25m2 i wysokości 3,2m2 w której jednorazowo przebywa max. 8 osób. Dotychczas była tylko wentylacja grawitacyjna, która nie spełnia funkcji.

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Witam serdecznie,

ze względu na zyski ciepła pochodzące od osób ćwiczących, wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie doprowadzić wystarczającej ilość powietrza, dodatkowo w okresie letnim różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej jest na tyle niska, że przepływ powietrza jest uniemożliwiony.

Żeby „zapanować” nad jakością powietrza wewnętrznego proponuję zastosowanie wentylacji mechanicznej opartej o centralę wentylacyjną.

Dla sal rehabilitacji według Dz.U.31 poz. 273 2004r. przewiduje się 50m3/h na każdą osobę przebywającą w pomieszczeniu. W związku z tym, że w Pańskim lokalu maksymalnie jednocześnie przebywa 8 osób + 1 rehabilitant (ilość powietrza wentylacyjnego zawsze przeliczamy dla najbardziej niekorzystnych warunków) wymagany strumień powietrza wynosi 450 m3/h. Biorąc pod uwagę wymiary pomieszczenia (25m2 x 3,2m) jego kubatura wynosi 80m3, jeśli podzielimy wartość obliczeniową przez kubaturę otrzymamy ilość wymian powietrza w ciągu 1 godziny – wynosi ona 450/80= 5,6 wymian/godzinę.

Dla omawianego obiektu sugerowałbym zastosowanie centrali wentylacyjnej z obrotowym wymiennikiem ciepła, dzięki niemu mamy możliwość odzyskania ciepła w okresie zimowym oraz chłodu w okresie letnim co zmniejsza koszty dogrzewania/schładzania obiektu. Nawiązując do warunków klimatycznych w naszym kraju, wymienniki obrotowe zamarzają dopiero od -25oC ÷ -30 oC, a dzięki funkcji odzysku wilgoci (nie wysuszają powietrza) nie ma konieczności odprowadzania skroplin co z kolei zmniejsza koszty instalacyjne. W celu optymalizacji warunków w okresie letnim można pomyśleć o zastosowaniu chłodnicy powietrza współpracującej z centralą ewentualnie niezależnej klimatyzacji.

Odpowiada 1 ekspert.
magic73
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Jak zmniejszyć dokuczliwy hałas powstający podczas pracy instalacji wentylacyjnej?

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Hałas, który towarzyszy nam każdego dnia, negatywnie oddziałuje na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. Źródłem hałasu są nie tylko urządzenia elektromechaniczne, ale również instalacje wentylacyjne, projektowane w nowoczesnym budownictwie. Jednakże muszą one spełniać odpowiednie normy, w czym pomocne są aerodynamiczne kulisy tłumiące STAVOKLIMA, służące do ograniczenia hałasu w instalacjach wentylacyjnych. Aerodynamiczne kulisy tłumiące JTH są produkowane w trzech długościach 1; 1,5 i 2 m. Montowane są w prostych odcinkach kanału pionowo lub poziomo, tak aby wypełniały cały jego przekrój.
Montaż jest prosty i sprowadza się do przykręcenia kulis do kanału blachowkrętami. Istnieje możliwość montażu kulis JTH już po zakończeniu prac przy instalacji wentylacyjnej.
Zaletą tego produktu jest jego wysoka skuteczność tłumienia przy bardzo małych stratach ciśnienia w instalacji, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne instalacji wentylacyjnej.
Istotny jest fakt, że kulisy JTH dobrze tłumią hałas w całym paśmie słyszalnym, również w bardzo odczuwalnych i uciążliwych dla użytkownika pasmach niskich częstotliwościach, które są trudne do wytłumienia.
Aby ułatwić właściwy wybór produktów tłumiących producent opracował atestowany program doboru AKUAIR.
Program umożliwia obliczenia akustyki w oparciu o produkty marki STAVOKLIMA. Komunikacja odbywa się w języku polskim, Interfejs programu w sposób intuicyjny prowadzi użytkownika przez cały proces doboru produktów tłumiących. Standardem jest podanie kilku rozwiązań dla danej instalacji wentylacyjnej z podziałem według kilku kryteriów (np. cena, spadek ciśnienia, poziom tłumienia w poszczególnych pasmach).
Do programu wystarczy wprowadzić podstawowe dane, takie jak wymiary kanału, poziom głośności źródła hałasu oraz instalacji wentylacyjnej, a program zaproponuje kilka rozwiązań produktów tłumiących.

Odpowiada 1 ekspert.
Tomasz
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Jakie filtry powietrza warto stosować w klimatyzatorach typu split?

Magdalena Kruszniewska

W otaczającym nas powietrzu zewnętrznym oraz tym, znajdującym się w pomieszczeniach znajdują się ogromne ilości zanieczyszczeń oraz mikrocząsteczek zwanych alergenami. Wywołują one reakcje alergiczne takie jak katar, łzawienie oczu, choroby skórne a nawet astmę. Jakość powietrza ma również istotny wpływ na komfort oraz samopoczucie, dlatego dokonując wyboru klimatyzatora warto zwrócić szczególną uwagę na filtr w jednostce wewnętrznej.

Wśród wielu rodzajów filtrów proponowanych na rynku do jednych z najbardziej skutecznych należy filtr plazmowy, który stanowi standardowe wyposażenie klimatyzatorów ściennych AlpicAir serii Eco, Nordic, Hyper Nordic. Efektywnie usuwa ze strumienia powietrza nie tylko mikroskopijne cząstki kurzu, pyłów i roztoczy, lecz także oczyszcza powietrze ze szkodliwych bakterii i wirusów, minimalizując ryzyko rozwoju alergii, infekcji dróg oddechowych oraz chorób. Strumień powietrza przepływającego przez filtr, trafia na elektrody, pomiędzy którymi dochodzi do wyładowania elektrycznego, na skutego którego między elektrodami powstaje tzw. plazma niskotemperaturowa. Technologia uwalnianych aktywnych jonów wodoru i tlenu rozkłada zanieczyszczenia biologiczne. Przylegają one do cząsteczek bakterii, wirusów oraz alergenów i oddziałując z atomami wodoru znajdującymi się na powierzchni szkodliwych cząstek, niszczą je.

Dodatkowo neutralizowane są cząstki zapachowe w tym najbardziej nieprzyjemny dym tytoniowy. Skuteczność filtracji filtra plazmowego odpowiada skuteczności filtrów włókninowych o klasie F8-F9. Zatrzymywanych jest ok 80% zanieczyszczeń o wielkości do 100 mikrometrów. Wpływa to tym samym korzystnie na samopoczucie podczas wypoczynku oraz koncentrację w miejscu pracy.

Odpowiada 1 ekspert.
Daniel M.
Pytanie w kategorii Elementy dystrybucji powietrza

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami i skraplaniem na szybie w okresie zimowym?

Jakub Jankowski

Witam,
okres zimowy to czas, w którym problemy z wilgocią dają często o sobie znać . Zimne przegrody okienne i nadmiar wilgoci w powietrzu wewnątrz budynku szybko spowodują , że dojedzie do wykroplenia wilgoci. Sprawnie działająca wentylacja w budynku ma za zadanie miedzy innymi usuwanie wilgoci z budynku , przez co nie powinno dojść do "parowania okien" . Nadmiar wilgoci w powietrzu po osiągnieciu punktu rosy będzie wykraplać się na przegrodach i od stopnia nasycenia powietrza będzie zależało jak szybko , czy raczej przy jakiej temperaturze powierzchni okna to nastąpi . W okresie zimowym różnice temperatury powietrza i okien są często bardzo duże dlatego przy nawet niewielkim nasyceniu można zauważyć kropelki wody na oknach .
Dlatego warto zastanowić się czy nasza wentylacja ( grawitacyjna, hybrydowa , mechaniczna etc. ) dobrze pracuje lub w skrajnych przypadkach czy w ogóle działa ?. Można próbować eliminować też źródła wilgoci ale przyczyny powstawania wilgoci w domu wiążą się najczęściej z naszym normalnym bytowaniem i czynnościami domowymi jak gotowanie, pranie czy po prostu oddychanie . Tu będzie raczej ciężko ograniczyć te czynności więc warto przyjrzeć się naszemu systemowi wentylacyjnemu : czy są drożne kanały wentylacyjne i kratki, czy filtry w systemach mechanicznym nie są nadmiernie zabrudzone, czy wentylatory działają z odpowiednią wydajnością .
Jeżeli nie ma sprawnej wentylacji budynku , szczególnie w dzisiejszym budownictwie nastawionym na minimalizowanie strat cieplnych i skrajnie szczelnych przegrodach budowlanych , nie ma naturalnej infiltracji świeżego powietrza i wietrzenia budynku , problemy z wilgocią będą widoczne na oknach i ścianach ( pleśnie, grzyby ) . Dlatego warto w takich przypadkach przynajmniej rozszczelniać okna lub regularnie wietrzyć pomieszczenia, żeby usunąć namiar wilgoci z pomieszczeń.

Pozdrawiam

Odpowiada 1 ekspert.
Marek
Pytanie w kategorii Klimatyzatory

Co sądzicie o klimatyzatorach Mistral serii DCS?

Mateusz Żylarski
Ekspert działu Klimatyzatory

Jako osoba reprezentująca Dział Techniczny AC Lindab, pozwolę sobie po krótce objaśnić zalety i przewagę nowych klimatyzatorów Mistral z serii DCS nad dotychczasowymi modelami klimatyzatorów:
- wysokowydajna, markowa sprężarka,
- chłodno katalityczny filtr przeciwpyłkowo-przeciwalergenowo-przeciwkurzowy,
- specjalnie zaprojektowana siatka filtra wychwytuje do 80% zanieczyszczeń z powietrza,
- obudowa jednostki wewnętrznej wykonana z tworzywa ABS,
- zwiększona przestrzeń na instalacje wewnątrz klimatyzatora o 34% w stosunku do innych urządzeń na rynku ( co za tym idzie, bardzo dobrze zatrzaskują się na ścianie ),
- całą obudowę zdejmujemy po odkręceniu 4 śrubek, mamy wtedy goły parownik na ścianie, co w bardzo dużym stopniu wpływa na szybkość i wygodę montażu oraz podłączeń chłodniczych, elektrycznych i odpływu kondensatu,
- SEER na poziomie 6,4,
- długość instalacji 25 mb,
- detekcja wycieku czynnika sygnalizowana na wyświetlaczu błędem ,,EC’’,
- wyświetlacz ukryty po panelem, dający ,,mleczne cyfry’’,
- elctric-box odporny na ogień,
- możliwość nasączania specjalnego wkładu zapachowego dowolnym olejkiem eterycznym,
- możliwość wejścia w funkcje serwisowe z poziomu sterownika bezprzewodowego, jak i blokada w trybie serwisowym różnych parametrów pracy,
- autorestart,
- 1W w trybie czuwania,
- praca w niskich temperaturach,
- kierownica powietrza demontowana za pomocą szybkiego systemu ,,click&go’’,
- elegancki design.

Podsumowując, zalet jest co nie miara, rozwiązania naprawdę pionierskie, co wpływa na bardzo dobre i wygodne użytkowanie ww. modelu.

Mam nadzieje, że nasza oferta spotka się z zainteresowaniem z Państwa strony.

W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Odpowiada 1 ekspert.
Łubek
Pytanie w kategorii Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

W jaki sposób pozbyć się wilgoci z łazienki?

Robert Rabiński
Ekspert działu Systemy wentylacji bytowej i przemysłowej

Łazienka z racji swego przeznaczenia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na powstawanie wilgoci, dlatego też powinna być pomieszczeniem wentylowanym. Powstającą podczas kąpieli parę wodną możemy usuwać za pomocą osadzonego w wyciągowym kanale wentylacyjnym wentylatora łazienkowego serii COMO DESIGN marki HAVACO Wentylatory tej serii wyposażone są w trwałe łożyska kulkowe, termiczne zabezpieczenia uzwojenia przed przeciążeniem oraz zintegrowaną przepustnicę zwrotną zapobiegającą cofaniu się powietrza po wyłączeniu wentylatora. Konstrukcja wirnika zapewnia wyższą wydajność, niższe zużycie energii oraz niższy poziom hałasu. Wentylatory COMO DESIGN mogą być załączane za pomocą włącznika oświetlenia. Ich osłona frontowa nadaje im estetyczny wygląd pasujący do łazienek w każdym stylu. Przy stosowaniu wentylatorów łazienkowych należy pamiętać aby drzwi łazienki były wyposażone w kratkę wentylacyjną zapewniającą swobodne zasysanie powietrza. Jego ciągła wymiana skutecznie zminimalizuje powstawanie wilgoci. Wentylatory COMO Design są przystosowane do wentylacji małych i średnich pomieszczeń. Idealnie nadają się do instalacji wyciągowych z łazienek, WC lub kuchni.

Odpowiada 1 ekspert.
kasia
Pytanie w kategorii Centrala wentylacyjna

Na co zwracać uwagę projektując instalację wentylacji, aby zoptymalizować zużycie energii?

Paweł Bocian

Rozważania na temat instalacji wentylacji i rekuperacji każdorazowo powinny być poprzedzone analizą potrzeb Inwestora, a następnie należy przygotować projekt wentylacji, który jest nieoceniony przy zrównoważonym podejściu do zagadnienia rekuperacji.

Okazuje się bowiem, że już na etapie projektowania mamy możliwość przygotowania instalacji w taki sposób, aby koszty związane z pracą centrali wentylacyjnej były jak najniższe, a samo urządzenie nie obniżało naszego komfortu, na przykład przez nadmierny hałas. Pozorne oszczędności na tym etapie dadzą efekt w postaci większych rachunków za energię elektryczną.
Podstawowym zagadnieniem jest rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i samego rekuperatora. Jeśli jest to tylko możliwe, centrala wentylacyjna powinna znajdować się w centralnej części budynku, dzięki czemu rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych będą miały podobne długości, a więc i rozkłady ciśnień. Samo rozprowadzenie powinno być możliwie jak najprostsze, bez nadmiernych ilości kolan, odnóg, przewężeń itp.

Dodatkowo nie warto za wszelką cenę zmniejszać średnicy kanałów. Naturalnie, wszystkim zależy na przestrzeni, ale zbyt mały przekrój kanału wentylacyjnego spowoduje wzrost prędkości powietrza, zwiększy opory hydrauliczne instalacji i bezpośrednio wpłynie na hałas, który generować będzie urządzenie. Większe opory na instalacji zwiększają obciążenie wentylatorów, które zużywają więcej energii niż to konieczne i są głośniejsze. Zgodnie z przepisami na kanałach głównych prędkość powietrza nie powinna przekraczać 4,5m/s, a na odnogach do zakończenia instalacji nie więcej niż 2,5m/s.

Mniejsza prędkość powietrza sprawia również, że zwiększa się sprawność odzysku ciepła, a więc wymagane jest mniej energii koniecznej na dogrzanie powietrza nawiewanego do wymaganych przez Użytkownika warunków.

Dobrą praktyką jest również zaizolowanie wszystkich kanałów materiałem o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, dzięki czemu więcej energii cieplnej trafi do rekuperatora, a więc jego efektywność również będzie wyższa.
Oczywiście warto też wybrać urządzenie o sprawdzonej renomie, na przykład centrale Komfovent. Dzięki zaawansowanym funkcjom automatyki, nowoczesnym wentylatorom EC o niskim zużyciu energii i możliwości płynnej regulacji strumieni powietrza, rekuperatory Komfovent znajdują zastosowanie w wielu przykładach obiektów, od budownictwa mieszkaniowego, przez budynki użyteczności publicznej, fabryki a nawet szpitale.

Dobrze wykonany projekt instalacji wentylacyjnej jest wobec powyższego absolutnie niezbędny, jeśli zależy nam na optymalnym działaniu rekuperatora.